Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Osmond Community Schools

Athletics

Working...

Ajax Loading Image

 

Tiger Boy’s Win Hartington-Newcastle Invite

Hartington-Newcastle XC Champions

 

          The Osmond boys cross country team overcame some tough mid-nineties temperatures to win the Hartington-Newcastle invitational.  The Tigers were 10 points better than runner –up Hartington.  The Wildcats star sophomore Carson Noecker won the meet over two minutes ahead of second place. 

          Johnson Chishiba and Graysen Schultze finished in fourth and fifth place.  Homer’s Grant Lander trailed the two Tigers till the last mile when he made his more and passed them.  He had to hold on as the pair nearly ran him and the second place runner from Battle Creek down on the final 100 meters to the finish line.  Johnson’s time was 19:29.36 and Graysen ran 19:29.96.

          Sophomore Karter Johnson ran a solid race collecting a medal at 13th place.  Karter had a nice kick and passed a Ponca runner down the stretch.  His time was 21:41.04.  Kaden Polt was the next Tiger to finish in 19th place.  He ran a steady race and finished in a time of 22:25.59.  He was followed closely by Robert Aschoff who placed 22nd in a time of 23:08.99.

          Hunter Beacom and Bodie True were Osmond’s next two finishers in 33rd and 34th place.  Hunter ran 24:07.42 and Bodie 24:12.94.  Hudson Schultze edged James Doyle as they crossed the line in 43rd and 44th place.  Hudson was clocked at 25:03.87 and James 25:11.0.  Connor vonRentzell was next placing 62nd in 29:37.16. Seventy-three runners completed the race.

          Top finisher for the girl’s was junior Riley Wagner.  Riley picked up her pace midway through the race and moved into 7th place and that’s where she finished in a time of 27:23.15. Jozie Kumm also collected a medal placing 15th in a time of 33:04.71.  Lexi Beacom was the next Tiger to complete the course in 17th place in a time of 34:28.62.

          Keli Aschoff finished in 2nd place in the jr. high girls division.  She covered the 2000-meter course in 9:28.34.  For the jr. high boy’s Andrew Bucklew placed 11th in 8:47.48, Noah Geneski was 16th in a time of 9:05.94, and Cody Gansebom 20th in 9:31.70.

“I was very proud of the team for their toughness running on a very warm day.  They competed very well” praised Coach Joe Ortmeier.

Team Scores:

Boy’s                                                          Girls

1st      37      Osmond                                   20      Battle Creek

2nd     47      Hartington-Newcastle             

3rd      62      Battle Creek                                     

4th      73      Pender                                    

5th      79      Neligh-Oakdale                                

6th      91      Ponca

7th      108    Laurel-Concord-Coleridge

8th      130    Winnebago

9th      132    Plainview

10th    166    Osmond JV

11th    171    Randolph

12th    216    Ponca JV