Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Osmond Community Schools

Athletics

Working...

Ajax Loading Image

 

Tigers Runner –up at Bloomfield Invitational and L&C Conference Meet

 

            Friday October 5th was the 43rd running of the Bloomfield Invitational cross country meet and 6th running of the Lewis & Clark conference meet.  The Osmond boy’s took runner-up honors in both.

          Jared Bessmer and Johnson Chishiba got out well and were in the lead group for the first loop of the course with other Tigers back needing to close it up a bit.  Second time around Jared had moved into first and Johnson second with Graysen really moving up into fifth spot.  Ryan Schmit and Aaron Chishiba were 16 to 19 positions with the rest of the team working hard.

          On the last strait to the line Kathol and Joachimsen of Hartington passed Jared and Johnson and the sprint was on.  The two Wildcats went one and two, Johnson was 3rd (18:13), Jared was 4th (18:14), and Graysen was 5th (18:48).  Ryan had passed two Hartington Cats for 12th place (19:22) and Aaron was 17th (19:49), Kaden Polt was 25st (20:26), Alexander Heiman 39th (22:47), and Connor vonRentzell held off Becker of Hartington for 48th (24:46).  These were their positions in the Conference meet.

          “I would like to congratulate our team for earning the Conference runner-up plaque. Our team really ran tough but Hartington made the last move and held on.  Each runner did their best to move up on the final stretch” complimented Coach Ortmeier. “It was really fun having the football team and volleyball team there cheering our teams on!”

          The Bloomfield meet is run in conjunction with the Lewis & Clark Conference meet, so the scoring for one will be different than the other.

 

 

L&C Conf.                                                Bloomfield Invite

1st      21     Hartington/Newcastle                     22     Hartington/Newcastle

2nd     23     Osmond                                           24     Osmond

3rd     66     Laurel/Concord/Coleridge             68     Norfolk Reserves

4th     68     Winside                                           77     LCC 

5th     74     Ponca                                               78     Winside

6th     89     Winnebago                                      88     Ponca

7th                                                                        105   Winnebago

          In the girl’s division Lexi Beacom finished 16th (25:41), Hayle Krienert 17th (26:07), and Jozie Kumm 20th (30:00).  Again all positions from the Conference meet.

          In the junior high division of the Bloomfield invitational Erica Heiman collected the fifth place medal (10:58) and Juliana Kumm took home the 8th place medal (12:03). 

          For the boy’s Caleb Miller finished 7th (9:54), Robert Aschoff 8th (10:00), Spencer Hillle 9th (10:00), and James Doyle 17th in 11:13. 

          Tiger Varsity teams compete in District D-3 at Skyview Lake on Thursday October 11 starting with girl’s at 4:30 and boy’s at 5:00.