Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Osmond Community Schools

Athletics

Working...

Ajax Loading Image

 

Tigers Qualify for Norfolk Classic

 

            The Osmond track and field teams are having a good season.  That shows up in the meet results also when you are invited to compete in the Norfolk Classic track meet. 

          This year Senior’s Graysen Schultze and Johnson Chishiba both qualified in all the events that they participate in, but with the meets tight time frame and little recovery time it would be a very difficult task.  They will join their relay team members and run the first track event the 3200-relay, and the last track event, the 1600-relay.  In the 3200-relay Johnson and Graysen will be joined by Ryan Schmit and Karter Johnson.  The remaining team members for the 1600-relay are lead-off runner Bodie True and anchorman Connor Gutz.

          Bradee Gubbels will compete in the triple jump and Cali Gutz will run the 1600 meters.

 

NORFOLK TRACK & FIELD CLASSIC

MEET SCHEDULE

April 29, 2021

Norfolk High Track

801 Riverside Blvd.

Norfolk Nebraska 68701

If we can run ahead of schedule...we will.

4:15 p.m. High Jump Boys (South Pit) & Girls (North Pit)

4:15 p.m. Long Jump Boys (West Pit) & Girls (East Pit)

4:30 p.m. Shot Put Girls

4:30 p.m. Discus Boys

4:45 p.m. Pole Vault Boys - West Pit ........... Pole Vault Girls - East Pit

5:15 p.m. Triple Jump Boys (West Pit) & Girls (East Pit)

Unified Long Jump Following the Triple Jump

5:30 p.m. Discus Girls

5:30 p.m. Shot Put Boys

5:00 pm Girls 4 x 800 Relay

5:10 p.m. Boys 4 x 800 Relay

5:20 p.m. Girls 100 m Hurdles ..........Boys 110 m Hurdles

5:30 p.m. Girls 100 m Dash...............Boys 100 m Dash

5:40 p.m. Girls Unified 100m Dash….Boys Unified 100m Dash

5:55 p.m. Girls 1600 m Run...............Boys 1600 m Run

6:10 p.m. Girls 4 x 100 m Relay.........Boys 4 x 100 m Relay

Unified 4x1m Relay

6:20 p.m. Girls 400 m Dash................Boys 400 m Dash

* Presentation of The Northeast Nebraska Track and Field Achievement Award *

Sponsored by The Winner's Circle

6:45 p.m. Girls 300 m Hurdles............Boys 300 m Hurdles

7:00 p.m. Girls 800 m Run..................Boys 800 m Run

7:15 p.m. Girls 200 m Dash................Boys 200 m Dash

7:20 p.m. Girls 3200 m Run

7:35 p.m. Boys 3200 m Run

7:50 p.m. Girls 4 x 400 m Relay

7:55 p.m. Boys 4 x 400 m Relay

8:00 p.m. Presentation of Outstanding Performers Award