Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Osmond Community Schools

Athletics

Working...

Ajax Loading Image

 

Osmond Boy’s 4th: Girl’s 6th at Battle Creek

 

            Tuesday April 6th Battle Creek High School hosted their 12 team invitational.  The meet starting time was moved up an hour due to the forecast of early evening rain and storms.  Both Osmond teams had gold medal performers.

          The girl’s gold medal winner was Cali Gutz.  Cali won the 1600 meters in 6:09.9 leading from start to finish.  On the boy’s side Johnson Chishiba won the 800 meters after making a strong move on the last curve to out kick West of Battle Creek.  His time was 2:11.9.  The final event of the day was the second gold medal performance as the Tigers won the 1600-relay.  Bodie True took the lead and never gave it up. Johnson Chishiba was next and handed off to Graysen Schultze who gave anchorman Connor Gutz a nice lead.  Their time was a nice 3:41.9.

          Second place went to Graysen Schultze in the 1600 meters as he was closing on Stanton’s Van Pelt but could not quite get him.  Graysen’s time was 4:56.5.  Johnson Chishiba took sixth place in 5:06.1. In the first event on the track, the 3200-relay, Osmond took second place right behind Battle Creek.  The team of Chishiba, Ryan Schmit, Karter Johnson and Schultze ran some great splits for a time of 8:53.8. Graysen also scored second in the triple jump after running the 3200-relay.  His best jump measured 40-7.  Bradee Gubbels had a nice jump in the triple jump nearly two feet farther than last meet.  His third place jump measured 40-5.

          The girl’s 3200-relay team collected fourth place in a time of 12:08.2.  Team members were Cali Gutz, Kiera Moes, Elisa Herrera, and Lexi Beacom.  Bodie True ran to a fourth place finish in the 200 meters in a time of 24.2.

          Lexi Beacom ran a strong last lap in the 3200 meters moving from seventh place up to fifth place.  Her time was 15:41.5. The girl’s 1600-relay also placed fifth in a time of 4:38.5.  Team members were Riley Wagner, Erica Heiman, Grace Gansebom, and Cali Gutz.   Connor Guts placed fifth for the boy’s in the 400 meters in his best time of 55.5.

          Grace Gansebom placed sixth in the long jump with a leap of 15-6.5; she also made the finals of the 200 meters but did not place. The boy’s 400-relay team finished in sixth place in a time of 47.7.  Team members were Connor Gutz, Brenden Gillespie, Bodie True, and Zach Huwaldt.  Kaden Polt made the finals of the 110 high hurdles but did not place and just missed placing in the 300 hurdles.

          “We really had some good marks and times “noted Coach Ortmeier, “nearly everyone showed improvement and that’s important this time of the season.”

 

Girls Scores                                                  Boys Scores

141     Battle Creek

172     Battle Creek

120     Norfolk Catholic 

103     Norfolk Catholic

115     O’Neill

  69     Elkhorn Valley

  49     Elkhorn Valley

  58     Osmond

  46     Plainview

  41     O’Neill

  18     Osmond

  37     Stanton

  11     Randolph

  20     Winside

  10     Stanton

  14     Plainview    

    6     EPPJ

    7     EPPJ

    5     Winside

    3     Madison

    4     BCJV

    2     Randolph

    1    Madison

    1     BCJV